-
Prečo by som mal využiť kvalitného finančného sprostredkovateľa?
Dôvod je jednoduchý. Finančný sprostredkovateľ vám ušetrí čas pri porovnávaní produktov. Ponúkne vám ponuku v každej finančnej inštitúcií, a teda nie ste odkázaní iba na jednu spoločnosťi. Šetrí vám peniaze vo forme nákladov spojených s navštevovaním jednotlivých spoločností a taktiež vám ponúkne produkt, ktorý je finanćne vhodný pre vás, nie pre neho.
-
Budete mi účtovať poplatok za konzultáciu, ak vaše služby nakoniec nevyužijem?
Nie, konzultáciu máte u nás zadarmo. Platení sme z provízií až po sprostredkovaní finančného produktu.
-
Prečo sa mám pripravoať na dôchodok aj inou formou ako 2. a 3. pilier?
Odporúčame to z dôvodu, že oba tieto produkty sú veľmi užitočné, ale sú fixované až do dosiahnutia dôchodkového veku, a teda v prípade, že plánujete ukončiť svoju prácu predčasne, je nevyhnutné sa na to pripravovať súkroným dôchodkovým účtom.
-
Poskytuje 3. pilier každý zamestnávateľ?
Nie, 3. pilier poskytujú iba určitý zamestnávatelia, a preto je potrebné si to overiť na mzdovom oddelení u svojho zamestnávateľa.
-
Oplatí sa mi sporiť si v 2. pilieri z vlastných peňazí?
Nie, posielať si dobrovoľné príspevky do 2. piliera sa neoplatí. Prvým dôvodom je fakt, že ide o produkt poskytovaný štátom. Druhým dôležitým dôvodom je skutočnosť, že tento produkt je fixovaný až do dosiahnutia dôchodkového veku.
-
Môžem použiť hypotéku na iný účel ako kúpu nehnuteľnosti?
Samozrejme, je to možné. Slúži na to produkt s názvom bezúčelová „Americká“ hypotéka.
-
Čo rozhoduje o tom, akú úrokovú sadzbu dostanem na hypotekárnom úvere?
Výška úrokovej sadzby závisí od tzv. bonity klienta. Je to individuálne posúdenie klienta na základe veku, vzdelania, príjmu a ďalších parametrov.
-
Čo mám robiť v prípade, že mi končí fixácia?
Najideálnejšie je spojiť sa s kvalitným finančným sprostredkovateľom a najprv prehodnotiť možnosť zníženia sadzby vo vašej banke. Ak vám takúto možnosť banka neposkytne je vhodné preveriť všetky možnosti bánk, ktoré vám vedia poskytnúť nižšiu úrokovú sadzbu ako tú, ktorá vám poskytuje vaša banka.
-
Preplatí mi poisťovňa škody spôsobené zemetrasením?
Áno poisťovňa kryje aj škody spôsobené zemetrasením. Je vśak ale nevyhnutné si uvedomiť, že každá poisťovňa poskytuje plnenie v odlišných stupňoch zemetrasenia a v niektorých prípadoch je potrebné mať zemetrasenie zvolené ako pripoistenie navyše, nakoľko nie je štandardnou súčasťou poistenia.
-
Čo má obsahovať kvalitné poistenie nehnuteľnosti?
Kvalitné poistenie nehnuteľnosti obsahovať:
- poistenie nehnuteľnosti
- poistenie domácnosti
- poistenie zodpovednosti
- všetky asistenčné služby
-
Čo všetko predstavuje ochrana majetku?
Pod ochranou majetku si môžete predstaviť PZP, havarijne poistenie, poistenie nehnuteľnosti a domácnosti, poistenie zodpovednosti z vlastníctva nehnuteľnosti a občiansku zodpovednosť a cestovné poistenie.
-
Môžem rezervu kedykoľvek použiť?
Áno, rezervu môžete použiť kedykoľvek. Vysoká likvidita, teda rýchla dostupnosť peňazí, je hlavná požiadavka na produkt použitý na tvorbu rezervy.
-
Je vhodné, aby som si tvoril rezervu na bežnom účte?
Rezerva je niečo, čo nás podrží v čase, kedy sú naśe výdavky vyššie a niekedy možno aj neočakávané. Je veľmi dôležitý disponovať rezervov aj na bežnom účte, no určite neodporúčame tvoriť si tam rezervu vyššiu ako 3 výplaty.
-
Poskytnete mi rovnaké služby ako ľuďom, ktorí nepodnikajú?
Kvalita služby, ktorú poskytujeme je rovnaká pre každého. Rozdiel nastáva iba pri jednotlivých typoch produktov. Sú to špecifické produkty, ktoré môžu využívať iba podnikatelia.
-
Koľko stojí kvalitné životné poistenie?
Cena životného poistenia sa odvýja od viacerých parametrov. Je to počet poistených osôb, zdravotný stav poistených osôb, veku poistených osôb a hlavne od zvolených pripoistení a výšky jednotlivých poistných súm. Za kvalitné životné poistenie však zaplatíte štandardne mesačne okolo 2 až 5% vášho príjmu.
-
Prečo by som si mal uzavrieť poistenie čo najskôr?
Jedným z hlavných dôvodov je cena poistenia, ktorá je tým vyššia, čím som starší. Ďalším dôležitým dôvodom je zdravotný stav, ktorý rozhoduje, na čo všetko ma poisťovňa bude kryť.
-
Prečo by som si nemal uzatvoriť investičné životné poistenie?
Tento typ poistenia neodporúčame z niekoľkých základných dôôvodov:
- náročnosť pri zmene krytia z dôvodu naviazania pripoistení na investíciu
- štandardne je poistená iba 1 osoba
- netransparentnosť produktu spojený s nadštandardne vysokými poplatkami
- pri neplatení zmluva zaniká
-
Potrebujem vysoký vstupný kapitál keď chcem s vami spolupracovať?
Spolupráca s nami samozrejme obnáša určité počiatočné náklady, no v žiadnom prípade to nie sú vysoké sumy, na ktoré by ste sa potrebovali pripravovať niekoľko rokov.
-
Kým je platený finančný sprostredkovateľ?
Každý kvalitný finančný sprostredkovateľ poskytuje služby klientom. Tieto služby a produkty pochádzajú od jednotlivých finančných inštitúcií, ktoré vďaka sprostredkovateľovi získajú klienta. Sprostredkovateľ je teda platený danou finančnou inštitúciou, v ktorej sprostredkuje klientovi produkt a nie z vrecka klienta.
-
Ako rozoznám kvalitného finančného sprostredkovateľa?
- má licenciu NBS vo všetkých 6 podregistroch, ktorú si viete overiť na stránke NBS
- spolupracuje so všetkými významnými finančnými inštitúciami
- disponuje niekoľko ročnými skúsenosťami a nájdete na neho pozitívne referencie
- poskytuje komplexnú službu a nezameriava sa len na jeden alebo dva produkty
- stále ukazuje klientovi niekoľko ponúk finančných produktov
- otvorene a bez skrývania komunikuje výhody, nevýhody a poplatky finančných produktov
-
Do čoho mám investovať?
K dispozícii je dnes veľa investičných nástrojov. Najdôležitejšie je však vybrať si nástroj, ktorý poskytuje spoločnosť s udelenou licenciou Národnej banky Slovenska. To, či daný subjekt disponuje licenciou, si viete overiť zadaním názvu spoločnosti na stránke NBS.
-
Koľko by som si mal mesačne investovať?
V prvom rade je potrebné si určiť, čo je cieľom investovania. Druhým veľmi dôležitým krokom je zadefinovať si vlastný rozpočet za účelom zistenia sumy, ktorá vám ostane na investovanie. Štandardne odporúčame investovať 20% z vášho mesačného príjmu, všetko ale závisí od vášho rozpočtu.